YENİ PROJEMİZ

Hemen konuya giriyorum.

Hani danışman hocayla tez konusunu belirleme inceliği diye bir şey vardır: Kapsam, konuyla başlığın uyumu, o konuda kaynak olup olmadığı.. Bunlar hassas mevzulardır. Hah, biz de bu yaklaşımla belirledik.

Daha sonra belki kısaltırız; Konu başlığını en doğru haliyle söylüyorum:

“İnsan Kaynakları Fonksiyonunun İç Denetiminde Kontrol Listesinin Geliştirilmesi”.

Nasıl? Derin İK olacak demiştim değil mi?

Hem kuramsal araştırma, hem saha çalışması gerektirir.

Kurumlar arası kıyaslama gerektirir.

Farklı türlerde alt uzmanlık bilgileri gerektirir, ki bu, konusunda çok iyi yeni ekip üyeleri demektir (bu noktada uzman kurumlarla işbirliğine göz kırptığımızı söylemek isterim).

Biraz süreci anlatayım.

Şu anda mevcut kontrol listelerini inceliyoruz. Buradan, üzerinde çalışacağımız alt konu başlıkları çıkacak (İş Kanunu, SGK, halka açık şirketlerde SPK hukuku, özlük, muhasebe, kurum kültürü takibi, bilgi yönetimi, performans, bilişim güvenliği, yetenek yönetimi, eğitim yönetimi..).

Sonra Twitter’da bu konuların “iddialı” uzmanlarının gönüllü desteğini isteyeceğiz. Her biri kendi alanlarında çok zekice “check-list”ler oluşturacaklar. Böylece ortaya, yeni, çok gelişkin bir İK iç denetim metodolojisi çıkacak.

Ne istiyoruz aslında biliyor musunuz? Her İK departmanının, şu anda mecbur olmasa da, hedef diye duvarına astığı bir standartlar kodu yaratmak istiyoruz.

Umuyoruz 5 haftada tamamlanır (öyle hesapladık).

Bittiği zaman, katkısı olan herkesin ortak eseri olacak. Bize de başlatmanın, herkesle eşit ekip üyeleri olarak katılmanın ve süreci organize etmenin onuru düşecek.

Hadi birlikte başaralım şu işi yahu.

İK’nın Anayasa’sı olacak.

1 thought on “YENİ PROJEMİZ

  1. Geri bildirim: İK Anayasası’nın Temelleri Atıldı :) | Gizem'in kariyer güncesi…

Yorumlar kapatıldı.